کم توجهی به علوم پایه زنگ خطری برای آینده علمی کشور است

۰۹ اسفند ۱۳۹۵ | ۱۲:۵۳ کد : ۴۶۸۹ اخبار معاونت پژوهشی
تعداد بازدید:۱۰۱۹
کم توجهی به علوم پایه زنگ خطری برای آینده علمی کشور است

معاون پژوهش و فناوری واحد تهران شمال:

کم توجهی به علوم پایه زنگ خطری برای آینده علمی کشور است

دکتر امیر عبداله مهرداد شریف، معاون پژوهش و فناوری واحد تهران شمال در این همایش با اشاره به جایگاه ارزشمند علوم مختلف در زندگی بشری، از کم توجهی به برخی از علوم و رشته ها منجمله علوم پایه انتقاد کرد و گفت : بعد از انقلاب صنعتی و تغییر رویکرد بشر به سمت صنعتی شدن، کسی باور نمی کرد که علوم زیستی به یکی از ارکان مهم فناوری نوین تبدیل شود. بخش مهمی از اختراعات بشری حاصل شبیه سازی از موجودات زنده است که محققین زیستی متخصص آن هستند علوم زیستی در کنار دانش های دیگر و تکمیل علوم مختلف اثرات شایان توجهی در صنعت و اقتصاد جوامع بشری به جا گذاشت. اما بی توجهی به علوم پایه در کشور چه به طور دانسته یا نادانسته موجب کاهش متخصصین این حوزه در آینده نزدیک میشود در حالی که با تورم نیروی انسانی در رشته هایی روبرو خواهیم شد که در لایه دوم و سوم قرار دارند.

این مقام مسئول کم توجهی به علوم پایه در دانشگاهها را زنگ خطری دانست که در آینده آثار جبران ناپذیری برجا خواهد گذاشت و کشور را بیشتر از پیش به مصرف کننده فناوری تبدیل میکند تا دارنده نوآوری و این خطر توان ابتکار عمل را در آینده اقتصادی کشور کاهش خواهد داد.

شریف با اشاره به تاریخچه تأسیس واحد تهران شمال و رویکرد آن در ایجاد رشته های علوم پایه در اولویت اول سخن گفت و ادامه داد: اگر مدعی تکنولوژی در منطقه و خاورمیانه هستیم باید از توجه به علوم پایه و حمایت از آن غافل نشویم.

معاون پژوهش و فناوری واحد تهران شمال در بخش دیگر سخنان خود با اشاره به تأسیس بزرگترین مجتمع آزمایشگاه خاورمیانه در واحد تهران شمال، که در فضایی بالغ بر 24 هزار متر مربع و با یک هزار و 580 متر سکوبندی آزمایشگاهی با بالاترین استانداردها ساخته شده است، این موفقیت را موید مدیریت توانمند مدیران دانشگاه آزاد اسلامی برشمرد و کلیه محققان و پژوهشگران را برای اعتلای دانش ایران اسلامی فراخواند.


نظر شما :